Претражи овај блог

понедељак, 22. јун 2026.

Дилижанса непознате марке

 Овај сат је имао велика оштећења - један зупчаник механизма за избијање је био много оштећен (фалило је много зуба а већ је био крпљен), федер за избијање био је откачен, механизам је имао више искривљених полуга. Зупчаник сам нашао сличан па сам га заменио, а највише времена је отишло на подешавање полужног механизма који контролише избијање.

Машина је већ бикснована и није у сјајном стању али сада ради прилично добро.





Једна чивија горње ручке била је скоро сасвим поједена а рупа разлокана те сам ставио нову. Недостајало је дугме за репетир па сам га направио од месинга, а једна од опруга полужног механизма је била сломљена  па сам направио нову. Механизам је јако компликован и прилично непоуздан и осетљив, па је потребна велика пажња при подешавању. Види се да ово није сат из масовне производње већ из мала серије, делимично ручне израде. Баланс, анкер и анкеррад су на посебној платформи видљивој кроз горњи прозор. Сва стакла су фазетирана и оригинална, кућиште је од ливеног месинга. Сат има око 1,5 кг а релативно је мали. Сем механизма за избијање има и механизам будилника са сопственим федером.


среда, 17. јун 2026.

Молнија са поломљеним рукавцем балансвеле до анкера

 Баланс сам раставио (скинуо ласо и плато). Поломљену страну балансвеле сам отпустио и поравнао, а затим у уређају за бушење избушио видијом 0,3 мм. На стругу сам направио уметак од челичне жице 0,3 мм са рукавцем 0,12 мм и набио у осовину, а затим све на стругу у цангли обрадио тако да се баланс лако окреће у машини. 

Сат сада ради добро у свим положајима без већег одступања.

Молнија са поломљеним рукавцем балансвеле до ласа

 Рукавац је сломљен до ласа, машина је у добром стању. Баланс сам раставио - скинуо сам плато и ласо. У уређају за бушење балансвелу сам избушио видија бургијом 0,3 али како је била тврда претходно сам је отпустио на тој страни. На стругу сам направио уметак од челичне жице 0,3 мм са рукавцем од 0,12 мм. Набио сам уметак а затим баланс дотерао тако да се лако окреће у машини - обично је потребно скратити балансвелу према потреби на око 3,75-3,9 мм што се установи пробом. Баланс мора да има аксијални зазор око 0,05-0,1 мм од прилике и са се сасвим лако окреће.

Машина сада ради добро у свим положајима и нема великог одступања. 

Молнија са деформисаним балансом

 Сат је био јако улепљен и прорадио је после прања и подмазивања. Међутим баланс је деформисан јер је вероватно мењана балансвела па је то непажљиво урађено. Такође је баланс претежак (или је ласо неодговарајући) и није банасиран како треба. Покушао сам да олакшам баланс стругањем шрафова као и да га избалансирам али то није сасвим успело - сат се различито понаша у разним положајима (жури или касни око пола минута зависно од тога).

У сваком случају сада ради.

среда, 10. јун 2026.

Поправка стеге

 Ова стара стега од гуса дуго година није коришћена јер су лежишта пакнова била веома оштећена - на покретном делу много више а на непокретном мање. 

Недостајуће делове сам поправио наваривањем електродама од никла, рупе сам поново избушио и урезао сам навој М6. На непокретном делу навој није био оштећен али је у једној рупи остао заломљен шраф М8. Избушио сам га бургијом од 2.5 мм и ту набио мали торкс наставак помоћу кога сам га лако одврнуо.

Направио сам нове пакнове од флаха дебелог 8 мм. Поправка је успела - стега је употребљива. Гус није нарочито квалитетан али ако се користи како је намењено, а не као наковањ, трајаће и служиће.















уторак, 21. април 2026.

Замена рукавца на балансвели

 Уместо промене целе балансвеле када је рукавац поломљен или оштећен, то може и да се поправи. Осовина се забуши, па се набије чивија и обради споља. 

Како је баласвела обично веома малог пречника (0,5-1 мм код џепних или малих стоних сатова), треба бушити врло малом бургијом (0,2-0,4 мм) а то без специјалне опреме тешко иде. Користио сам мали сајџијски струг са цанглама од 6 или 8 милиметара, уз додатак за бушење. Све је врло једноставно али изузетно прецизно направљено, тако да се буши лако и сигурно бургијом од 0,2 мм без опасности да рупа буде ван центра или да се сломи бургија.

















Радио апарат Loewe Opta kobold 3700 W

Апарат је радио нормално, а онда је наједном нешто унутра пукло и престао је да ради. Експлодирао је папирни кондензатор од 5 нанофарада везан паралелно мрежном улазу 220 волти па је изгорео и осигурач.
Кондензатор и осигурач сам заменио и сада ради нормално.
Конструкција апарата је занимљива - цеви су Е серије, греју се на 6,3 V и за грејање постоји мрежни трансформатор. Међутим анодни напон се добија директним исправљањем мрежног напона, без галванског раздвајања, што је било типично за апарате са U цевима. Овакву хибридну конструкцију нисам видео до сада. Апарат је мали али има добар звук.