Претражи овај блог

субота, 27. јул 2024.

Балансвела

 За зидни сат Искра, који сам купио са сломљеном балансвелом, коначно сам направио нову. После неколико покушаја који нису успели јер нисам добро измерио дужине рукаваца, коначно сам успео. 

Правио сам од челичног побољшаног ексера за бетон, који се показао довољно тврд али се лепо обрађује. Само је потребно добро наоштрити нож и шпановати пажљиво. Овог пута сам радио на око 1000 о/мин. Осовина је дугачка око 7,3 мм, рукавац за чауру ласа је 0,9 мм, рукавац за плато 0,61 мм а рукавац за набијање баланса 1,55 мм. Рукавци за рубине су 0,19 мм. Све мере сам узимао микрометром. Нажалост стара балансвела није била само без рукавца (у том случају би било лако узети мере) него је била и искривљена што је резултат неке претходне моје неуспеле поправке, јер сам покушао да је забушим и ставим нови рукавац. Тада је нисам скидао са баласна па сам нешто импровизовао и искривио сам и осовину и баланс. Сада имам више алата (нитмашину, комплет цангли, разне алате за избијање итд) па је много лакше радити. Без алата нема заната...




недеља, 21. јул 2024.

Балансвела

 Ради експеримента, направио сам балансвелу за платформу зидног сата. На старој је пукао рукавац па сам покушао да је забушим како би убацио нови рукавац али се бургија заломила и морао сам да правим нову.

Направио сам је од ексера за бетон (побољшани челик, прилично тврд). Све сам радио у цанглама и добро наоштреном стиријом. Пажљивим радом се дође до резултата. Рукавци су пречника 0,2 мм а осовина је дугачка 9,1 мм. Пречник за набијање баланса је 1,05 а за набијање платоа је 0,55 при чему је овај крај конусан. 

После подешавања дужине краћењем рукавца добио се аксијални зазор од око 0,1 мм што је довољно.

25.7.2024.

После поправке анкера (недостајале су чивије) и дотеривања анкеррада (зупци су били оштећени, са пуцном и изрисовани) сат је прорадио. Требало би га очистити јер је прилично прљав. Треба још ставити чивије на регулатор јер и оне фале, очигледно се неко играо... Платформа нема рубине ни са анкеррад ни за анкер (него бискне), постоје 4 рубина за балансвелу. Чак ни у платоу није рубин него челични камен. Биксна анкеррада је била много усечена па сам је окренуо, јер немам бургију 0,2 колики је пречник рукавца. 

субота, 13. јул 2024.

Зидни Кинцле

 После чишћења и подмазивања машина ради нормално, једино што није изохрона али то се и не очекује од овако једноставне конструкције.

Овакве машине су осетљиве јер сву тежину клатна носе рукавци осовине анкера, тако да ту постоји знатно трење које машина мора да савлада. Код клатна са опругом трење је занемарљиво па машина ради са много мањом снагом.





Мали будилник Прим

 Овај мали Прим је направљен осамдесетих у Чехословачкој. Неки делови су пластични (анкер, анкеррад, импулсни камен баланса). Израда није лоша. Машина је била прљава и осовиница за дугме подешавања је била крива па је дугме заглављивало. После чишћења и подмазивања ради добро.

Будилник Јунгханс, Јосиф Вајлер

 Овај будилник на циферплату носи и фирму Јосифа Вајлера. Пре рата је било таквих сатова, изгледа да су их склапали у малим радионицама од увезених комплета делова. Јосиф Вајлер (1881-1971.) je у Кнез Михајловој имао златарску и сајџијску радњу. 

Машина је у добром стању али је међузупчаник испод циферплата (за погон мале казаљке) од шпиалтера почео да се распада па сат стаје. Срећом одговара зупчаник од старе Инсе (само треба да се разбуши на 2,9 мм). Шпиалтер данас јесте бољи јер се не распада и не бубри као некада, али је и даље најгори материјал који има само једну предност, а то је економичност израде.




Мали будилник Мајстеранкер

 На овом малом будлнику је пукао федер на спољном крају, па сам успео да га скратим без растурања машине. Јако је прљав и мораће да се чисти.

Будилник Јунгханс

 Новија израда - мала машина, са специјалним пластичним прстеном на анкерраду који омогућава скоро бешуман рад. Кочница на федеру за рад се распала, није класична већ у виду трокраке звезде од челичног лима чији краци упиру у рупе на зупчанику.

Будилник Кинцле

 Звоно ради без престанка, док се федер не одвије - чивија на осовиници за казаљку и подешавање испала, све остало је у добром стању.

петак, 12. јул 2024.

Дипон 7GFR50

 Овај Дипон серије 2 је имао два недостатка - поклопац се тешко отварао и недостајала је полукружна ручица точкића за подешавање пламена. Врата сам извадио и очистио и подмазао механизам тако да сада раде нормално. Ручицу сам направио од месинга на стругу и избушио са стране рупице пречника 0,8 мм, ставио две месингане чивије и залетовао да не испадају. 





четвртак, 4. јул 2024.

Стони НАС са клатном

 Кућиште сата је од посребреног месинга. Машина је НАС (Hamburg American clock company), има округле плоче али су зупчаници са бошевима а анкер је повратни. Дакле машина није нешто нарочито квалитетна али није лоше направљена. Изгледа да је некад пукао федер за рад па су неки бошеви испали и то је неко поправљао али без резултата. Машина не ради, стаје, анкер изгледа да плитко гази а и ти бошеви не стоје сигурно тако да ће морати да се растури у целини.

7.7.2024.









Један бош је остао заломљен и упркос покушајима да тај делић извади, тај који га је поправљао направио је кратер бушењем али није успео ништа да уради. Неки бошеви су оригинални а неке је направио од неких конусних чивија турпијањем тако да то све укупно не личи ни на шта. Покушао сам да нађем исти зупчаник али немам ништа такво, па ћу највероватније морати да направим цео нови мали зупчаник. Бошеви су пречника 0,6 мм a осовина 3 мм.

Са супротне стране сам избушио рупу 1,2 мм и кроз њу успео да избијем заломљени делић. Затим сам у рупу набио чеп од месинга и залетовао га, па рупу продубио за пар милиметара. Тако ће тај бош бити дужи од осталих али ће имати ослонац. Овим сам спасао један део зупчаника.

8.7.2024.

Други део зупчаника (поклопац) сам направио од месинга тако што сам прво избушио централну рупу (прво обичном спиралном а онда топовском бургијом на око 2,99 јер је осовина 3,02 тако да може да се набије), а затим сам забушио 12 рупа забушивачем од 1 мм. Поклопац сам одсекао од материјала и поравнао, а затим сам рупе избушио на малој стоној бушилици до дубине од око 1,7 мм бургијом пречника 0,7 мм. Поклопац је дебео око 2,7 мм тако да рупе нису пролазне, па неће бити потребно да се затварају са супротне стране како је то уобичајено. Ово унеколико отежава монтажу али поједностављује израду. Код већине таквих зупчаника рупе за бошеве на поклопцу су пролазне јер то убрзава и олакшава монтажу (бошеви се убаце на крају) али то после изискује још и операцију радловања или пертловања како би се спречило испадање бошева. Код неких сатова је уместо тога убачена шајбна.






17.7.2024.

После склапања машина ради поуздано али много касни. Клатно изгледа оригинално па остаје нејасно зашто се то дешава. У ружи постоје два комада олова у виду исечка круга, која су залетована за унутрашњи део руже на дну. Морао сам да их померим на горе како не бих скраћивао шипку клатна.

20.7.2024.

Kaд сам ставио циферплат и машину уградио у кућиште, не ради! Установио сам да је осовина на коју иде мала казаљка практично без зазора на осовини велике казаљке, тако да кад се стави мала казаљка цео склоп се заглави. Проширивањем рупе у осовини мале казаљке све је сређено и сат коначно ради...

23.7.2024.

...aли само дан-два, а требало би бар недељу дана. Узрок је био пендл-федер од предебелог материјала, уместо кога сам направио тањи (0,08 уместо 0,1 мм). Сат ради десетак дана са једним навијањем.