Претражи овај блог

петак, 20. септембар 2019.

Мерач капацитета батерија

Овај инструмент сам конструисао ради мерења капацитета пуњивих батерија. Како он ради једноставним пражњењем, могу се испитивати само пуњиве батерије и то литијум-јонске, никл-метал-хидрид и никл-кадмијум.







Конструкција је проста - циклус пражњења почиње притиском на тастер, када услед разлике потенцијала на улазима десног компаратора долази релеј R тако да пропушта напон за напајање компаратора (контакти Rb) и прикључује батерију на отпорник преко кога се празни (Ra). Током пражњења леви компаратор ради као осцилатор са Виновим мостом па се на излазу појављује четвртасти сигнал, односно импулси кратког трајања (око пола секунде) са периодом од 51 секунде за литијум јонске батерије и од 3 минута за никл-метал-хидрид батерије. Диода D1 омогућава асиметрију трајања импулса што је потребно јер се струја кроз бројач пропушта само у тренутку инкрементирања. Струја пражњења је за прве око 700 милиампера, а за друге око 200 милиампера. Импулси преко транзистора побуђују електромеханички бројач на коме се очитава директно капацитет у десетинама милиамперсати. Тип батерије се бира преклопником Р при чему контакти Р1 одређују период побуђивања бројача а Р2 напон при коме се цео уређај исључује и батерија престаје да се празни. За NiMH то је око 0,7 волти а за LiION око 2,9 волти. Кад напон батерије падне испод задатог напона компаратор Х2 искључује релеј R, прекида се напајање тако да када се напон батерије поново подигне не би поново дошло до активирања уређаја што би могло да изазове неконтролисане осцилације. Да би се NiMH батерија испразнила до краја потребно је покренути још један циклус, док за LiION батерије то обично није потребно.
Потенциометрима од 50 и 100к се подешавају временски периоди активирања бројача. Кондензатор од 45uF сам саставио од 5 SMD керамичких кондензатора капацитета 10uF називног напона 35V, чиме сам скоро сасвим елиминисао струју цурења и промену капацитета што су последице старења електролитских кондензатора.

24.9.2019.

Баластни отпорник сам повећао на 10 ома да би грејање било мање а и да оптерећење батерије буде мање, тако да сам морао да променим и периоде за бројач. Сада је период за NiMH батерију 300 секунди а за LiION 95 секунди. Ради тога сам кондензатор у колу осцилатора повећао на 81 микрофарад (укупно 9 кондензатора од по 9 микрофарада) а отпорник од 470 к сам заменио редном везом отпорника од 120 и 330 к како би период могао да се подеси. Услед велике струје које повуче бројач повећао сам кондензатор за филтрирање на 2200 микрофарада тако да сада све ради како треба.
8.10.2019.

Уградио сам волтметар са опсегом до 5 волти. Направио сам га од инструмента са кретним калемом и редно везао преко отпорника од 6 килоома на батерију. Тако се напон батерије мери стално (и са и без оптерећења) а потрошња је врло мала па се батерија практично не празни иако остане у инструменту после прекида мерења (искључења релеја).

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.